Kanada yaşam maliyeti öğrenci bütçesi açısından en sağlam biçimde IRCC’nin kendi rakamıyla ölçülür: Québec dışında tek bir öğrenciden 1 Eylül 2026’dan itibaren yıllık 23.448 CAD, yani ayda yaklaşık 1.954 CAD yaşam gideri göstermesi isteniyor. Bu bütçenin en büyük kalemi kira. CMHC’nin son kira raporuna göre kiraya hazır 1+1 bir dairenin ortalama kirası Toronto’da 2.024 CAD, Vancouver’da 2.147 CAD; Montreal’de ise 1.344 CAD.
Kısa cevap: IRCC’nin öğrenci için istediği yaşam gideri yıllık 23.448 CAD (ayda yaklaşık 1.954 CAD). Ekim 2025’te kiraya hazır 1+1 dairenin ortalama kirası Toronto’da 2.024, Vancouver’da 2.147, Montreal’de 1.344 CAD. Homestay haftalık 325–390 CAD; aylık toplu taşıma 110–155 CAD. Okul ücreti ayrı.
Aşağıda kira, homestay, ulaşım ve sigortayı resmî verilerle tek tek ele aldık, sonra üç şehir için örnek aylık bütçe kurduk. Kurs ve okul ücretleri bu yazının konusu değil; onlar için Kanada dil okulu fiyatları yazısına bakabilirsin.
Resmî çerçeve: IRCC’nin 23.448 CAD şartı
6 aydan uzun bir program için study permit başvurusu yapıyorsan, ilk yılın okul ücreti ve yol masrafına ek olarak yaşam giderini karşılayabildiğini belgelemen gerekiyor. 1 Ocak 2025 – 31 Ağustos 2026 arasında bu tutar 22.895 CAD’ydi; 1 Eylül 2026’dan itibaren tek kişi için 23.448 CAD. Québec kendi tutarını ayrıca belirliyor, bu yüzden Montreal için bu rakamı yalnızca karşılaştırma ölçüsü olarak kullan.
6 ay ve daha kısa kurslarda ziyaretçi vizesiyle gidiyorsan sabit bir tutar yok, ama konsolosluk yine kurs ve yaşam masraflarını karşılayabildiğini görmek istiyor. Belgeler ve süreç Kanada dil okulu vizesi yazısında.
Kanada kira fiyatları: CMHC verisi
Kanada’nın resmî konut kurumu CMHC, her yıl ekim ayında kiralık daire anketini yapıyor ve Aralık’ta yayımlıyor. Kasım 2026 itibarıyla en güncel veri Ekim 2025 anketi. Burada önemli bir ayrım var: tüm dairelerin ortalaması, yıllardır aynı evde oturan kiracıları da içerdiği için yeni gelen birinin ödeyeceğinden düşük. Yeni bir öğrenci için daha gerçekçi olan, anket anında boş olan, yani kiraya verilmeye hazır dairelerin ortalaması.
| Bölge (CMHC, Ekim 2025) | Boş daire oranı | 1+1, tüm daireler | Stüdyo, kiraya hazır | 1+1, kiraya hazır | 2+1, kiraya hazır | 2+1 iki kişi paylaşırsa (kişi başı, hesap) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Toronto | %3,0 | 1.761 CAD | 1.689 CAD | 2.024 CAD | 2.528 CAD | ~1.264 CAD |
| Vancouver | %3,7 | 1.806 CAD | 1.988 CAD | 2.147 CAD | 2.903 CAD | ~1.452 CAD |
| Montreal | %2,9 | 1.131 CAD | 1.082 CAD | 1.344 CAD | 1.817 CAD | ~909 CAD |
Kaynak: CMHC Rental Market Report 2025 veri tabloları (1.1.1, 1.1.2, 1.1.9), özel kiralık daireler, metropol alanı geneli. Son sütun 2+1 kirasının ikiye bölünmesiyle hesaplanmıştır; faturalar dahil değildir.
Şehir merkezine yaklaştıkça rakam yükseliyor. Toronto’nun merkez bölgesinde (Zone 1) kiraya hazır 1+1’in ortalaması 2.321 CAD, Montreal’in merkezinde 1.918 CAD. Okulun şehir merkezindeyse ve sen biraz dışarıda oturursan kirada tasarruf edip ulaşımda biraz daha harcarsın.
İyi haber şu: CMHC’nin verisinde üç şehirde de boş daire oranı bir önceki yıla göre yükseldi (Toronto %2,5’ten %3,0’a, Vancouver %1,6’dan %3,7’ye). Daha çok seçenek, pazarlık için biraz daha alan demek.
Homestay mi, kiralık oda mı?
Dil öğrencilerinin çoğu ilk haftaları homestay’de geçiriyor, çünkü yemekler dahil ve ev aramadan gelebiliyorsun. Okulların 2026 listelerinde tam pansiyon homestay:
| Okul ve şehir | Haftalık | 4 hafta |
|---|---|---|
| ILSC Toronto | 350 CAD (yüksek sezonda 390 CAD) | 1.400 CAD (1.560 CAD) |
| Oxford International Toronto ve Vancouver | 360 CAD (yazın +42 CAD) | 1.440 CAD |
| LCI Vancouver | 365 CAD (yazın +25 CAD) | 1.460 CAD |
| LCI Montreal | 365 CAD (yazın +40 CAD) | 1.460 CAD |
Homestay için bir kerelik 250–280 CAD yerleştirme ücreti de ödeniyor. Yemekler dahil olduğu için Toronto ve Vancouver’da homestay, tek başına daire kiralamaktan çoğu zaman daha ekonomik. Montreal’de ise paylaşımlı bir dairede kişi başı kira (yaklaşık 909 CAD) 4 haftalık homestay’den 500 CAD’den fazla düşük kalıyor; buna mutfak masrafını eklemen gerekiyor. Konaklama tiplerinin artı ve eksilerini dil okulunda konaklama seçenekleri yazısında karşılaştırdık.
Ulaşım: TTC, TransLink ve STM
| Şehir | Tek biniş | Aylık | Öğrenciye özel |
|---|---|---|---|
| Toronto (TTC) | 3,30 CAD (PRESTO) | Ayda 47 ücretli yolculuktan sonrası ücretsiz (yaklaşık 155 CAD tavan) | Post-Secondary Student Monthly Pass 128,15 CAD |
| Vancouver (TransLink) | 2,85 CAD (Compass, 1 bölge) | 1 bölge 117,20 CAD, 2 bölge 156,70 CAD | Bazı kolejlerde U-Pass BC dönem ücretine dahil (Douglas College’da dönem başı 191,40 CAD) |
| Montreal (STM) | 3,75 CAD | A bölgesi 110 CAD | 18 yaş üstü öğrenciler için indirimli tarife var; şartları STM’den kontrol et |
Kaynaklar: TTC, TransLink ve STM ücret sayfaları; Douglas College Fall 2026 ücret tablosu.
TTC, 31 Ağustos 2026’da aylık pasoların çoğunu kaldırıp aylık ücret tavanına geçti; post-secondary öğrenci pasosu ise satışta kalmaya devam ediyor. Bu paso kolej ve üniversite öğrencileri için; dil okulu öğrencisiysen tavan sistemine göre hesap yap. Vancouver’da okulun ya da evin hangi bölgede olduğu aylık maliyeti 40 CAD’ye yakın değiştirebiliyor.
Sağlık sigortası
Uluslararası öğrencinin sağlık sigortası eyalete ve okula göre değişiyor, bütçeye mutlaka ayrı bir kalem olarak ekle. Örnekler: LCI Vancouver’da okulun sigortası günlük 3 CAD, Montreal’de aylık 69 CAD; Oxford International’da günlük 3,10 CAD. Douglas College, ilk dönemindeki uluslararası öğrencilerden özel temel sağlık sigortası için 148,50 CAD alıyor; dönem ücretlerinin içinde ayrıca 276,95 CAD öğrenci birliği sağlık ve diş planı var.
Örnek aylık bütçe: üç şehir
Aşağıdaki hesap, 2+1 bir daireyi bir arkadaşınla paylaştığın senaryoya göre yapıldı ve yalnızca resmî verisi olan kalemleri içeriyor: kira ve ulaşım. Sonra kalan tutarı IRCC’nin aylık ölçüsüyle karşılaştırdık.
| Kalem | Toronto | Vancouver | Montreal |
|---|---|---|---|
| Kira (2+1’in yarısı, kiraya hazır daire) | 1.264 CAD | 1.452 CAD | 909 CAD |
| Toplu taşıma (aylık) | 155 CAD | 117,20 CAD | 110 CAD |
| Ara toplam | 1.419 CAD | 1.569 CAD | 1.019 CAD |
| IRCC aylık ölçüsü (23.448 / 12) | 1.954 CAD | 1.954 CAD | Québec kendi tutarını belirler |
| Yemek, faturalar, telefon, sigorta için kalan | ~535 CAD | ~385 CAD | ~935 CAD |
Tablo net bir şey gösteriyor: Vancouver’da paylaşımlı daire senaryosunda bile IRCC’nin ölçüsünden yemek, internet, telefon ve sigorta için ayda 400 CAD’nin altında kalıyor. Toronto’da durum biraz daha rahat, Montreal’de belirgin biçimde rahat. Bu yüzden IRCC’nin rakamını “yeter” değil “asgari” olarak düşün ve kendi bütçeni bunun üzerinde kur.
Homestay senaryosunda tablo farklı: Toronto’da 4 haftalık tam pansiyon homestay (1.400 CAD) ve ulaşım tavanıyla (155 CAD) toplam yaklaşık 1.555 CAD ediyor ve yemekler bunun içinde. İlk aylar için homestay, sonrası için paylaşımlı daire, birçok öğrencinin izlediği yol. Genel bütçe mantığı için yurtdışı dil eğitimi bütçe planlama yazısına göz atabilirsin.
Çalışarak masraf karşılanabilir mi?
Yalnızca dil programına kayıtlıysan Kanada’da kampüs dışında çalışamazsın; ziyaretçi vizesiyle gelenlerin de çalışma hakkı yok. En az 6 aylık, diploma veren bir programda tam zamanlıysan dönem içinde haftada 24 saat, tatillerde sınırsız çalışabilirsin. Asgari ücret Ontario’da 17,95 CAD (1 Ekim 2026’dan), Britanya Kolumbiyası’nda 18,25 CAD (1 Haziran 2026’dan). Kurallar Kanada’da dil okulu ile çalışmak yazısında; diploma programlarına geçiş Kanada’da kolej okumak yazısında.
Bütçeni kurarken pratik ipuçları
- Varıştan önce ev kiralama: İlk 2–4 haftayı homestay ya da okul konaklamasıyla planla, daireyi yerinde görerek tut. Görmediğin bir ev için depozito gönderme.
- Kira sözleşmesinde ne var: Isınma, elektrik ve internet kiraya dahil mi, sor. CMHC’nin kira rakamları bu faturaları kapsamıyor.
- Mevsim farkı: Homestay yaz aylarında haftalık 25–42 CAD daha pahalı. Toronto ve Montreal’de kış için mont ve bot bütçesi ayır.
- Öğrenci indirimleri: Kolej öğrencisiysen TTC post-secondary pasosu ya da U-Pass BC gibi seçenekler ulaşım faturasını düşürür.
- Şehri bütçeye göre seç: Kurs ücretleri şehirler arasında neredeyse aynı; fark yaşam maliyetinde. Şehirleri yaşam açısından Toronto mu Vancouver mı yazısında karşılaştırdık.
Kanada hakkında genel bilgiler Kanada ülke sayfasında, tüm adımlar yurtdışında dil okulu rehberinde. Bütçene uyan şehir ve konaklamayı birlikte netleştirmek için ücretsiz danışmanlık alabilirsin.
Kaynaklar
- CMHC – Rental Market Reports, Major Centres
- CMHC – Rental Market Report 2025 veri tablosu: Toronto (XLSX)
- CMHC – Rental Market Report 2025 veri tablosu: Vancouver (XLSX)
- CMHC – Rental Market Report 2025 veri tablosu: Montréal (XLSX)
- IRCC – Study permit için finansal yeterlilik
- IRCC – Kampüs dışında çalışma
- TTC – Fares and passes
- TransLink – Pricing and fare zones
- STM – Transit fares
- Douglas College – International fee schedule, Fall 2026 (PDF)
- ILSC 2026 Official Pricing (PDF)
- LCI Language School 2026 Price List, Vancouver ve Montreal (PDF)
- Oxford International 2026 Global Price List (PDF)
- Ontario – Asgari ücret
- Britanya Kolumbiyası – Asgari ücret
Yayın: Bilgiler en son tarihinde kontrol edildi Kaynak: CMHC Rental Market Report 2025 veri tabloları (Ekim 2025 anketi: Toronto, Vancouver, Montréal); IRCC finansal yeterlilik sayfası; TTC, TransLink, STM ücret sayfaları; Douglas College Fall 2026 international fee schedule; ILSC, LCI, Oxford International 2026 fiyat listeleri; Ontario ve BC asgari ücret sayfaları Vize, ücret ve çalışma kuralları değişebilir; başvurudan önce resmî kaynaktan kontrol edilmelidir.


