İçeriğe geç

Delfin Dublin 2026–27 akademik yıl paketlerinde %20 indirim, 30 Kasım'a kadar

Kalan süre

Teklif al
BYFBuild Your Future Ücretsiz Danışmanlık

Toronto mu Vancouver mı? Kanada’da Dil Okulu İçin Şehir Seçimi

Toronto ve Vancouver'da dil okulu ücretleri neredeyse aynı. Toronto büyük şehir ve iş hayatı, Vancouver ılıman iklim ve doğa için öne çıkıyor; Montreal Fransızca için.

Toronto mu Vancouver mı sorusunun kısa cevabı şu: dil okulu ücreti açısından iki şehir neredeyse aynı, bu yüzden kararı fiyat değil yaşam tarzı belirlemeli. Toronto, Kanada’nın en büyük şehri; iş dünyası, çok kültürlü mahalleleri ve hareketli temposuyla öne çıkıyor ama kışları sert. Vancouver ise ılıman kışı, okyanus ve dağ arasındaki konumuyla doğayı sevenlere hitap ediyor; karşılığında yağmurlu bir kış ve pahalı konut piyasası var.

Kısa cevap: 2026 fiyat listelerinde ILSC ve Oxford International, Toronto ve Vancouver’a aynı kurs ücretini uyguluyor (ILSC tam zamanlı sabah programı haftalık 430 CAD). Homestay iki şehirde de haftalık 325–390 CAD bandında. Büyük şehir ve kariyer odağı için Toronto, ılıman iklim ve doğa için Vancouver, Fransızca da öğrenmek için Montreal mantıklı.

Montreal’i de karşılaştırmaya ekledik, çünkü özellikle Fransızca öğrenmek isteyenler için üçüncü bir seçenek olarak sık soruluyor.

Bir bakışta karşılaştırma

Kriter Toronto Vancouver Montreal
Kurs ücreti (ILSC Full-Time Morning, 1–12 hafta) 430 CAD/hafta 430 CAD/hafta 420 CAD/hafta
Homestay tam pansiyon 350–390 CAD/hafta (ILSC), 360 CAD (Oxford International) 360 CAD (Oxford International), 365 CAD (LCI) 365 CAD (LCI)
Toplu taşıma tek biniş 3,30 CAD (PRESTO/kart) 2,85 CAD (Compass, 1 bölge) 3,75 CAD (tek yolculuk bileti)
Aylık ulaşım Ayda 47 ücretli yolculuktan sonrası ücretsiz 117,20 CAD (1 bölge aylık kart) 110 CAD (A bölgesi aylık kart)
Günlük hayatın dili İngilizce İngilizce Ağırlıklı Fransızca, iki dilli çevreler yaygın
6 aydan uzun kurs için Study permit + Ontario PAL Study permit + Britanya Kolumbiyası PAL Study permit + CAQ
2026 PAL/CAQ gerektiren başvuru kontenjanı Ontario: 104.780 Britanya Kolumbiyası: 32.596 Québec: 93.069
Asgari ücret (çalışma hakkı olanlar için) 17,95 CAD (1 Ekim 2026’dan) 18,25 CAD (1 Haziran 2026’dan) Güncel tutarı CNESST’ten kontrol et

Kaynaklar: okulların 2026 fiyat listeleri, TTC, TransLink, STM, eyalet hükümetleri ve IRCC. Kontenjan rakamları eyaletteki tüm okul türleri için toplamdır.

Toronto’da TTC Ağustos 2026 sonunda aylık pasoların çoğunu kaldırıp aylık ücret tavanına geçti. 3,30 CAD’lik tarifeyle 47 yolculuk yaklaşık 155 CAD ediyor; yani toplu taşımayı çok sık kullansan bile aylık ulaşım harcaman bu tutarı geçmiyor.

Toronto: kimler için uygun?

Toronto, Kanada’nın finans ve iş merkezi. Dil okullarının çoğu şehir merkezinde, metro ve tramvay hatlarına yakın konumda. Farklı kültürlerden gelen kalabalık nüfus, sınıf dışında İngilizceyi çok farklı aksanlarla duymanı sağlıyor.

Toronto’yu düşünmen için iyi nedenler:

  • İş dünyası, iş İngilizcesi ya da ileride Ontario’da bir kolej programı hedefliyorsan
  • Büyük şehir temposunu, müzeleri, konserleri, spor etkinliklerini seviyorsan
  • Niagara Şelalesi ve Montreal gibi yerlere hafta sonu gezileri yapmak istiyorsan

6 aydan uzun kalmayı planlıyorsan bir not: Ontario’nun 2026 PAL başvuru kontenjanı (104.780) Britanya Kolumbiyası’nın (32.596) üç katından fazla. Yine de bu rakam tek başına bir avantaj sayılmaz; belirleyici olan, seçtiğin okulun kendi payında sana yer olup olmadığı.

Dikkat etmen gerekenler de var. Homestay evleri şehrin geniş bir alanına yayılmış durumda; Oxford International’ın 2026 bilgilerine göre aile evleri okula toplu taşımayla 60 dakikaya kadar uzaklıkta olabiliyor. Kışlar soğuk ve karlı geçiyor, bu yüzden Aralık–Mart arasında başlayacaksan kışlık mont ve bot bütçesini de hesaba kat.

Vancouver: kimler için uygun?

Vancouver, Pasifik kıyısında, dağlarla okyanus arasında kurulmuş bir şehir. Kanada’nın büyük şehirleri arasında kışı en ılıman olanlardan biri; buna karşılık sonbahar ve kış aylarında yağmur çok. Yazlar ise kurs dışında doğada vakit geçirmek için ideal.

Vancouver’ı düşünmen için iyi nedenler:

  • Sert kıştan kaçınmak ve yıl boyu dışarıda vakit geçirmek istiyorsan
  • Yürüyüş, bisiklet, kayak gibi aktiviteler senin için önemliyse
  • Daha sakin, doğayla iç içe bir şehir ritmini tercih ediyorsan

Vancouver’da konut pahalı. Oxford International’ın 2026 listesinde Vancouver’daki bir öğrenci otelinde tek kişilik oda haftalık 806 CAD, bir öğrenci rezidansında paylaşımlı oda haftalık 420 CAD. Bu yüzden dil öğrencilerinin çoğu homestay’i tercih ediyor. Şehrin toplu taşıması bölge sistemiyle çalışıyor; şehir merkezi dışından okula gidiyorsan 2 bölgelik aylık kart 156,70 CAD.

Montreal: üçüncü seçenek

Montreal, Québec eyaletinde ve Kanada’nın Fransızca konuşulan en büyük şehri. İngilizce kurs veren okullar da var, ancak sokakta, markette ve resmî yazışmalarda Fransızca ağırlıkta. İki dili birden öğrenmek isteyenler için ilginç bir seçenek.

Fiyat açısından küçük bir avantaj var: ILSC Montreal’de tam zamanlı sabah programı haftalık 420 CAD ile Toronto ve Vancouver’dan 10 CAD daha uygun. LCI ise Montreal ve Vancouver’a aynı ücreti uyguluyor. Yaşam tarafında, A bölgesi aylık STM kartı 110 CAD ile Toronto ve Vancouver’a göre ulaşımı biraz daha ucuza getiriyor; Fransızca bilmeden de şehirde rahat dolaşabilirsin ama resmî işlemlerde Fransızca belgelerle karşılaşmaya hazırlıklı ol. Prosedürde fark var: 6 aydan uzun eğitimde PAL yerine Québec’in CAQ belgesi gerekiyor ve CAQ başvurusu 2026’da 135 CAD. Québec’in okul bazındaki CAQ başvuru tavanlarını Kanada dil okulu vizesi yazısında anlattık.

Bütçede şehir farkı ne kadar?

12 haftalık bir planı iki şehirde aynı okulla karşılaştırınca tablo ilginç çıkıyor. Oxford International’ın 2026 listesine göre Morning 20 programı (12–23 hafta bandı) ve tam pansiyon homestay ile:

Kalem Toronto Vancouver
Kurs (12 × 340 CAD) 4.080 CAD 4.080 CAD
Homestay tam pansiyon (12 × 360 CAD) 4.320 CAD 4.320 CAD
Kayıt + materyal 325 CAD 325 CAD
Konaklama yerleştirme 280 CAD 280 CAD
Toplam (vize, sigorta, uçak hariç) 9.005 CAD 9.005 CAD

Okul faturası birebir aynı. Şehirler arasındaki gerçek fark ulaşım mesafesinde, kış hazırlığında, sosyal hayatın ve hafta sonu gezilerinin maliyetinde ortaya çıkıyor. Kurs ve ek masrafların tamamı için Kanada dil okulu fiyatları yazısındaki ayrıntılı tablolara bakabilirsin.

Yaz mı kış mı: başlangıç dönemi fiyatı da etkiler

Hangi şehri seçersen seç, yaz aylarında homestay daha pahalı. 2026 fiyat listelerine göre:

Okul ve şehir Yüksek sezon Ek ücret
ILSC Toronto 16 Mayıs – 6 Eylül Tam pansiyon 350 yerine 390 CAD/hafta (+40 CAD)
Oxford International Toronto ve Vancouver 1 Haziran – 31 Ağustos +42 CAD/hafta
LCI Vancouver Haziran – Ağustos +25 CAD/hafta
LCI Montreal Haziran – Ağustos +40 CAD/hafta

Yazın iki şehir de canlı ve kalabalık, okullarda sınıflar daha dolu olabilir. Kışın Vancouver iklim açısından daha rahat, Toronto ise soğuk ama yaz farkı ödemeden daha uygun konaklama fırsatı sunuyor.

Hangi profil hangi şehre?

Kanada’yı düşünen öğrencilerin sık sorduğu profilleri şehirlerle şöyle eşleştirebiliriz:

  • Ocak’ta başlayacak, kışı sevmeyen, 12 haftalık genel İngilizce düşünen biri: Vancouver daha konforlu olur.
  • İş İngilizcesi isteyen, finans veya teknoloji sektörüne ilgi duyan, şehir hayatını seven biri: Toronto’nun iş dünyasına yakınlığı ve etkinlik çeşitliliği öne çıkar.
  • Fransızca temeli olan ya da Kanada’da iki dilli bir ortam isteyen biri: Montreal mantıklıdır; 6 aydan uzun kalacaksa CAQ sürecini hesaba katmalıdır.
  • Doğa sporlarını öncelik sayan biri: Vancouver’ın dağa ve denize yakınlığı belirleyici olur.

Bu eşleştirmeler kesin kural değil; aynı şehirde farklı okulların konumu ve programları da kararı etkiler.

Çalışma planı şehir seçimini etkiler mi?

Yalnızca dil kursu okuyacaksan hayır: Toronto’da da Vancouver’da da dil öğrencisinin kampüs dışında çalışma hakkı yok. Dil kursundan sonra co-op’lu bir diploma programına geçmeyi düşünüyorsan, o programın hangi eyalette olduğu önem kazanır; asgari ücret, iş piyasası ve PAL kontenjanı eyalete göre değişir. Kuralların tamamı Kanada’da dil okulu ile çalışmak yazısında.

Karar vermeden önce kendine sor

  • Kurs hangi aylara denk geliyor? Aralık–Mart arası başlıyorsan Toronto kışına hazır mısın?
  • Amacın genel İngilizce mi, iş İngilizcesi mi, sınav hazırlığı mı? Hedeflediğin program her iki şehirde de var mı?
  • Okula ulaşım süresi senin için ne kadar önemli? Homestay’in okula uzaklığını kayıttan önce sor.
  • 6 aydan uzun kalacaksan seçtiğin okul bu dönem için PAL verebiliyor mu?
  • Fransızca da öğrenmek ister misin? İstiyorsan Montreal’i listeye ekle.

Okul görüşmesinde sorulacak diğer başlıklar için dil okulu seçerken sorulacak sorular yazısına, Kanada’yı diğer ülkelerle kıyaslamak için İngilizce öğrenmek için en iyi ülkeler yazısına bakabilirsin. Ülke hakkında genel bilgi Kanada ülke sayfasında, tüm adımlar yurtdışında dil okulu rehberinde, okul listesi ise okullar sayfasında.

Kaynaklar

Hangi şehrin sana uyduğundan emin değilsen, hedefini ve bütçeni birlikte değerlendirmek için ücretsiz danışmanlık alabilir ya da sana uygun programı bulmak için kısa testi çözebilirsin.

Yayın: Bilgiler en son tarihinde kontrol edildi Kaynak: ILSC, LCI ve Oxford International 2026 fiyat listeleri; TTC, TransLink, STM ücret sayfaları; Ontario ve BC asgari ücret sayfaları; IRCC 2026 kontenjan duyurusu; Québec MIFI Vize, ücret ve çalışma kuralları değişebilir; başvurudan önce resmî kaynaktan kontrol edilmelidir.

Sık sorulanlar

Toronto mu Vancouver mı daha ucuz?

Dil okulu ücretlerinde fark yok denecek kadar az: ILSC ve Oxford International 2026'da iki şehre aynı haftalık ücreti uyguluyor. Homestay fiyatları da benzer; fark daha çok ulaşım mesafesi ve kişisel harcamalarda ortaya çıkıyor.

Kanada'da dil okulu için hangi şehir daha iyi?

Tek doğru şehir yok. Büyük şehir temposu ve iş dünyası istiyorsan Toronto, ılıman kış ve doğa istiyorsan Vancouver, İngilizcenin yanında Fransızca da öğrenmek istiyorsan Montreal öne çıkıyor.

Vancouver'da kış nasıl geçer?

Vancouver, Kanada'nın büyük şehirleri arasında kışı en ılıman olanlardan biridir; buna karşılık sonbahar ve kış aylarında yağmurlu günler çoktur. Toronto'da ise kışlar daha soğuk ve karlıdır.

Montreal'de İngilizce dil okulu okunur mu?

Evet, Montreal'de İngilizce ve Fransızca kurs veren okullar var; ILSC Montreal'de tam zamanlı sabah programı haftalık 420 CAD ile Toronto'dan 10 CAD daha uygun. Ancak şehirde günlük hayatın dili ağırlıklı olarak Fransızca.

Toronto ve Vancouver'da vize şartları farklı mı?

Hayır. 6 aya kadar kurslarda iki şehirde de ziyaretçi vizesi yeterli; 6 aydan uzun kurslarda study permit ve okulun bulunduğu eyaletten PAL gerekiyor. Montreal'de PAL yerine CAQ isteniyor.

İlk görüşme ücretsiz

Formu doldur, bir danışman seni arasın. Uygun olduğun saati mesaj kısmına yazabilirsin.